Haseki Cad. No:20, Aksaray / Fatih / İstanbul

Gastrik Plikason (Mide Katlama) Ameliyatı

Gastrik Plikasyon (Mide Katlama) Ameliyatı

Daha az malzeme kullanılarak yapılan bir ameliyat olduğu için tüp mide ameliyatının maliyetini hafifletmek ve kaçak riskini minimuma düşürmek amacıyla  uygulanan bir Mide Küçültme operasyonudur. Etkinliği, Tüp Mide ameliyatına göre düşüktür. Geride kalan midenin ayarlanması oldukça zordur. Mide kendi üzerine katlanır, bu sebeple Tüp Mide ameliyatına nazaran biraz daha gevşek bir küçültme uygulanır. Bu sebeple de kilo kaybının daha az olmasına yol açabilir. Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) ameliyatı iki farklı şekilde uygulanabilmektedir.

1 - Ön Duvar Katlaması (Anterior Plikasyon)

Ön Duvar Katlaması, yaygın bir uygulama değildir. Çünkü burada arka duvarın büyük bir bölümü serbest kalabilir bu sebeple, zamanla esner ve mide hacminin kısa sürede büyümesine yol açar. Bu sebeple tercih edilmez.

2 - Ön-Arka Duvar Katlaması (Lateral Plikasyon-Büyük Kurvatur Katlaması)

Büyük Kurvatur Katlaması şeklinde Mide (Gastrik Plikasyon) ameliyatı tüm dünya ülkelerinde en yaygın olarak uygulanan yöntemdir. Midenin ön ve arka duvarı kendi üzerine katlanır ve dikilir. İşlem tamamen laparoskopik olarak uygulanır. Hastanın karnında hepsi 1 cm den küçük 4-5 kesi uygulanarak özel aletler ile bir saat kadar bir surede uygulanması mümkündür. Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) operasyonu, uygulama kolaylığı ve malzeme kullanımı

 

 

gerektirmemesi sebebiyle hem kolay, hem de ekonomik olarak uygun olarak gerçekleştirilebilen tek mide küçültme ameliyatıdır. Ancak içeriye katlanmış olan midenin ödemlenmesi durumunda, mide boşluğunun tamamen kapanması da söz konusu olabilir. Veya mide duvarında beslenme bozukluğu ve buna bağlı delinmeler, kaçaklar nedeniyle ciddi problemler meydana gelebilir.