Haseki Cad. No:20, Aksaray / Fatih / İstanbul

Obezite ve Genel Cerrahi Uzmanı

Merhabalar Efendim;

Bu site çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan “ OBEZİTE “ hakkında A’dan Z’ye bilmeniz gereken  her şeye  en kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamak ve en doğru en güncel bilgileri sizlere aktarabilmek amacıyla hizmetinize sunulmuştur.

  “ OBEZİTE”  vücutta ciddi organ hasarına, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına sebep olabilen, aynı zamanda iş gücü kaybına neden olabilen ve bazen de ani ölümlere yol açabilen çok ciddi bir hastalık tablosudur. Obezite’nin ileri şekli olan ve artık tüm dünyanın bir hastalık tablosu olarak kabul ettiği  “MORBİD OBEZİTE”  metabolik sendromun olmazsa olmazı ve ikisi birlikte  çağımızın öne çıkan ciddi bir sağlık sorunudur.

Dünyada olduğu gibi, artık ülkemizde de giderek artan sıklıkta morbid obezite (aşırı şişmanlık) ve metabolik sendrom görülmektedir. Daha çok büyük şehirlerde  yaşamanın insanlara getirdiği bir sorundur bu. Büyük metropoller de yaşamanın gereği olarak “fast food” gıdalarla beslenen, teknolojiyi,  modern araç ve gereçleri kullanmaktan dolayı bedensel ve fiziksel aktivitesini azaltan toplumlarda buna birde stresli yaşam biçimi ve psikososyal sorunlar eklenince  OBEZİTE kaçınılmaz bir son olmaktadır. Obezitenin ileri şekli olan ve artık tüm dünyanın bir hastalık tablosu olarak kabul ettiği  “MORBİD OBEZİTE” ye eşlik eden hastalıklar arasında, koroner arter hastalığı, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksekliği (hiperlipidemi) gibi metabolik rahatsızlıklar yer almaktadır. Obezlerde kanser görülme sıklığı da oldukça fazladır. Morbid Obezitenin giderek artması nedeniyle bu hastalıklarda da artış görülmekte ve böylece sağlık harcamalarındaki  artışta çığ gibi büyümektedir.  Obezite ve Metabolik Sendromun komplikasyonu olan bu hastalıkların  önüne geçebilmek için günümüz tıbbı; diyet ve egzersizle önlenemeyen  obeziteyi tedavi edebilmek için bir arayış içerisine girmiş ve bir takım girişimsel yöntemler geliştirmek zorunda kalmıştır. Bu hastalıkların komplikasyonlarını tedavi etmek kendisini tedavi etmekten daha pahalıya mal olacağından dolayı birçok ulasal sağlık politikası bu  hastaların ameliyatla tedavi edilmesine yeşil ışık yakmış ve böylece şişmanlıkla ilgili girişimsel yöntemler ve  ameliyatlar uygulanabilir hale gelmiştir.

İşte bu konularla ilgili tüm güncel ve doğru bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğiniz interaktif bir  ortam olan  bu site sizlerin  soruları ve  katkıları ile ilerleyen günlerde kendini daha da geliştirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri selamlıyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

 Op. Dr. Mustafa ŞENER

Obezite ve Genel Cerrahi Uzmanı